Many of you are used to eating out for lunch. It is either at the nearest restaurant or simply from the food truck or the vending machine. This is not a healthy choice to follow every day. Although packing lunch in the morning is a hectic task there are many benefits of doing so.
You know what is in itWhen you make your own lunch you know what you put it in the amount of butter, oil, salt and other spices. You are less likely to catch an allergic reaction to food if you make them at home. The biggest problem many face is the obesity this is due to the fact that they don’t keep track of the nutritional values in the food they eat. If you pack your own lunch in personalized lunch boxes to work, not only you can eat something fresh but also you have a clear idea about the food you eat. As opposed to eating form the vending machine, you wouldn’t know what ingredients are there in the sandwich or even how old it really is.
Counting calories is easyIt is obvious that many people are trying to eat healthy and cut down calories. If you are in a diet programme or simple trying to watch what you eat, eating out can really make it not work. Because when you eat at a restaurant or from a vending machine, you don’t know exactly how many calories are there. But if you pack your lunch in personalized lunch boxes, you can count how many calories you consume. Because you made the food and you can manage the calories.
HealthierEating out can be very dangerous to your health. With the level of stress at work and other things, your body needs healthy food. If you are eating a salad or a soup for lunch from a restaurant then it should be fine. But it can cost a lot. Also many of you cannot afford to eat fancy everyday so you may stick to eating a sandwich or a pasta from the local shop or vending machine. This is not healthy at all. These foods are full of oil and other artificial flavorings that are not good for your health. Packing lunch at home is always the healthier option.Costs lessIf you can do the math you will see that making your own food at home and taking them for lunch is actually cheaper than eating outside. For the cost of one salad pot you can buy ingredients for a salad and have it for like two days. Also when you use leftovers or simply use the ingredients left in the fridge to make something it saves money and it reduces the food waster at home.